Hrana i piće

Šaran na trpezi – 3 specijaliteta neodoljivog ukusa

tekst: Dragan Antić; foto: pixabay.com

Za svakog ko voli ribu na svojoj trpezi, umešno pripremljen šaran prava je poslastica. Šaran je narasprostranjenija slatkovodna riba. Neizostavni je deo na meniju mnogih nacionalnih kuhinja Evrope, Severne Amerike, Azije i pojedinih delova Afrike. Osim u jezerima i mirnijim rekama (divlji šaran), ova vrsta ribe se uzgaja i u ribnjacima (tovljeni šaran) i dovoljno je ima na tržištu. Bez obzira da li je reč o divljem ili tovljenom, svežem ili smrznutom, šaran se lako nabavlja, pa ga možete pripremati kad god vam to padne na pamet.

Hranljivost

Osim po odličnom ukusu, šaran je, kao i sve druge vrste slatkovodne ribe, namirnica visoke nutritivne vrednosti. Bogat je izvor proteina i masti, vitamina i minerala.

U proteinima iz šarana nalaze se po zdravlje jako blagotvorne aminokiseline. A, E i B vitamini kojih ima u izobilju takođe su korisni za organizam. Vitamin A je jak prirodni antioksidans, čuva vid, regeneriše kožu i kosu. Snažan antioksidans je i vitamin E koji jača imunitet, štiti endokrini sistem, kožu, srce i odlična je preventiva protiv arteroskleroze. Vitamini B grupe ubrzavaju metabolizam, razvitak i deobu ćelija, jačaju imunitet i pogoduju nervnom sistemu. Ublažavaju stres, koriste se u lečenju depresije, jačaju krvne sudove i tako umanju rizik od srčanih oboljenja. Od minerala u šaranu su najviše zastupljeni kalijum i fosfor. Kalijum reguliše nivo pH, podstiče metabolizam proteina i ugljenih hidrata. Fosfor ima veoma važnu ulogu u snabdevanju tela energijom, štiti i jača kosti i mišiće, veoma je bitan za normalan rad srca i bubrega.

slika-2

Kupovina i čuvanje

Ako niste ribolovac, šarana možete  nabaviti u svakoj ribarnici ili mega trgovini. Prilikom kupovine, isto kao i kod svih drugih vrsta ribe, obratite pažnju na oči ribe, koje treba da su prozirne, kao i na boju škrga, miris i čvrstoću. Sveže meso šarana ima belu boju, koja se oko kostiju preliva u crvenkastu. Za upotrebu u kuhinji  najbolji su šarani dvogodišnjaci, težine od 1 do 2 kilograma. Svež šaran može se čuvati u frižideru 48 sati, nakon čega ga obavezno treba zamrznuti. Preporučuje se da u zamrzivaču ne bude duže od 6 meseci.

Šaran se može pripremati ceo, u odrescima ili filetima, a postoji zaista puno specijaliteta sa ovom ribom, vrhunskim užitkom za sve gurmane . Ikra šarana odlična je za pripremu raznih umaka.

Recepti

Šaran na istočnjački način

Sastojci: 1 šaran (1 kg), 5 glavica belog luka, 2 veće glavice crnog luka, 1 limun, ½ litra vode, maslinovo ulje, so, biber,1 kašika brašna, nekoliko grančica peršuna.

Šarana očistiti i iseći na komade, zatim staviti u odgovarajuću posudu, usoliti, pobiberiti i posuti seckanim belim lukom. Ostaviti tako da odstoji 2-3 sata. U međuvremenu u šerpi propržiti iseckani crni luk, pa kad porumeni dodati mu iseckani peršunov list i nekoliko glavica istucanog belog luka. Na kraju dodati kašiku brašna. Ovakvu zapršku proprižiti još 2 minuta, pa u šerpu postepeno dodavati pola litra hladne vode. Kad voda počne da ključa dodati sav sadržaj iz posude sa ribom. Dinstati petnaestak minuta. Izvaditi komade ribe i poređati na ovalni tanjir. Preliti preostalim sadržajem iz šerpe, iscediti preko toga limunov sok i ukrasiti grančicama peršuna. Ribu služiti prohlađenu.

slika-3

Šaran nadeven jajima

Sastojci: 1 veći šaran (3-4 kg), 1 kg crnog luka, 3 glavice belog luka, 1 limun, 3 žumanca, 2 dl maslinovog ulja, 1,5 kašičica maslaca, ½ litra vode, so, biber, aleva paprika.

Šarana očistiti od krljušti, zatim ga rasporiti od glave do repa i očistiti iznutra. Dobro oprati ribu, pa je zaseći sa obe strane na režnjeve po širni. Posoliti spolja i iznutra, dodati biber i alevu papriku. U veću tepsiju u koju može da stane cela riba staviti drvene štapiće na kojima će stajati šaran kako ne bi dodirivao dno tepsije. Iseckati kilogram crnog luka i 3 glavice belog luka i pomešati. Preko luka nacediti jedan limun i narendati koru od limuna. Dodati još 3 žumanceta i smesu propržiti u šerpi. Ovim nadevom napuniti šarana, sve preliti maslinovim uljem, a ispod glave, središnjeg dela i repa ribe staviti po pola kašičice maslaca. Dodati i pola litra hladne vode, pa staviti u dobro zagrejanu rernu da se peče. Na svakih 5 minuta vaditi tepsiju iz rerne, prelivati ribu sokom iz tepsije, pa ponovo vraćati u pećnicu. Kada šaran bude dobro pečen izvaditi ga celog u oval, pa ga preliti preostalim sokom u kom se pekao.

Poljski šaran

Sastojci: 2 kg šarana, 1 litar suncokretovog ulja, ½ litra soka od paradajza, 500 gr cvekle, 4 glavice crnog luka, 1 veza peršuna, šećer, brašno, biber, so.

Ribu očistiti, oprati i iseći na komade. Zagrejati ulje u šerpi, uvaljati ribu u brašno i pržiti sa obe strane. Propržene komade izvaditi u činiju, a na zejtinu ispržiti sitno seckan crni luk dok ne porumeni. Dodati iseckani peršun i narendanu cveklu i dinstati dok cvekla malo ne omekne. Zatim dodati sok od paradajza, još malo dinstati, pa posoliti, pobiberiti i zašećeriti sa vrlo malo šećera. Ovim sosom preliti šarana i ostaviti da odstoji 4-5 sati da riba dobro upije sok. Specijalitet služiti hladan.

Previous post

Čistačica, spremačica, žena: čisti kuću, ne maži ukućane, bre

naslovna
Next post

5 Najlepših novogodišnjih i božićnih romantičnih filmova